Mimomaternicové tehotenstvo

K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza, ak sa oplodnené vajíčko zahniezdi mimo maternice. Oplodnené vajíčko sa nedostane v správny okamih do maternice a uhniezdi sa v najbližšej dobre prekrvenej sliznici. Zvyčajne to je vajíčkovod, brušná dutina alebo sa uchytí medzi orgánmi v panve.

Mimomaternicové tehotenstvo sa bohužiaľ udržať nedá a ohrozuje život matky. V prípade, že sa oplodnené vajíčko uchytí vo vajíčkovode a začne rásť, môže dôjsť k prasknutiu steny vajíčkovodu a tým pádom môže žena vykrvácať do brušnej dutiny. Môže sa to skončiť až smrťou.

Takéto tehotenstvo môže postihnúť každú ženu, či už prvorodičku ale aj ženy, ktoré čakajú druhé či tretie dieťa. Zvýšené riziko je u žien, ktoré trpia častejšie zápalmi ženských orgánov, majú zhoršenú priechodnosť alebo pohyblivosť vajíčkovodov, prípadne majú zavedené vnútromaternicové teliesko.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Často sa stane, že mimomaternicové tehotenstvo zanikne bez toho, aby o tom žena vedela. Zistí to až gynekológ pri ultrazvukovom vyšetrení. Klasické tehotenstvo i mimomaternicové tehotenstvo majú rovnaké príznaky – vynechanie menštruácie, napätie v prsníkoch či ranná nevoľnosť. Avšak okolo 5. -6. týždňa tehotnosti sa môžu začať objavovať varovné signály a to: bolesti vo forme kŕčov v podbrušku, alebo ako náhla bolesť v podbruší medzi 6. – 8. týždňom tehotenstva. Často krát sú tieto príznaky sprevádzané tmavočerveným alebo hnedastým výtokom. Po spozorovaní týchto príznakov, treba okamžite vyhľadať gynekológa aby pomocou ultrazvuku zistil presnú polohu oplodneného vajíčka. Určite tieto príznaky netreba ignorovať, nakoľko môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, kedy je nutný operačný zákrok.

Diagnostika

Tehotenským testom sa mimomaternicové tehotenstvo zistiť nedá. Na preukázanie tehotenstva sa používa meranie hladiny hormónu HCG, ktorý sa pri klasickom tehotenstve deň za dňom zvyšuje. Pri mimomaternicovom tehotenstve sa však hladina HCG zvyšuje len minimálne. Môže dokonca klesať, pokiaľ došlo k potratu takéhoto tehotenstva.

Najpresnejšia diagnostika na odhalenie mimomaternicového tehotenstva je ultrazvukové vyšetrenie. Pokiaľ vzostup HCG v krvi nezodpovedá predpokladanej dĺžke tehotenstva a na ultrazvuku nie je vidieť vajíčko uhniezdené v maternici, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že toto tehotenstvo je mimomaternicové.

Následky a liečba mimomaternicového tehotenstva

Pacientka je vždy poslaná na presnejšiu diagnostiku a pozorovanie do nemocnice. Ak sa na takéto tehotenstvo príde včas, môže sa podať liek, ktorý zárodok v tele matky rozloží a telo ho potom vstrebe. Avšak aj v takomto prípade žena zostáva niekoľko dní v nemocnici na pozorovaní.

Bohužiaľ v drvivej väčšine prípadov sa však na mimomaternicové tehotenstvo príde v štádiu, kedy je jedinou možnosťou na jeho ukončenie chirurgický zákrok. Pokiaľ sa ešte nejedná o akútny prípad keď dochádza ku krvácaniu do brušnej dutiny, sa operácia vykonáva laparoskopickou metódou.

Po prekonaní takéhoto tehotenstva je vhodné si dať minimálne 3-4 mesačnú prestávku v plánovaní bábätka. Žena, ktorá má za sebou mimomaternicové tehotenstvo, by mala pri každej ďalšej gravidite úzko všetko konzultovať s lekárom. Ak sa takéto tehotenstvo zopakuje, treba skúsiť porozmýšľať nad umelým oplodnením.