Woman Secret – Imperial VITAMINS

12 / máj

Snažilky, vyhľadať pomoc nie je hanba !

Všetkým snažilkám, ktorým sa nedarí, radíme opakovať si túto mantru: „Vyhľadať pomoc nie je hanba". Prečítajte si kde a ako ju hľadať.

Počet párov, ktorým sa nedarí otehotnieť, rastie. Dôvody sú vám známe: stres, prechodené zápaly, náročný životný štýl... Až polovica snažiliek však rezignuje a trápi sa. O neplodnom páre hovoríme vtedy, keď sa aj po roku pravidelného snaženia stále nedarí.

Čo by ste mali robiť, keď sa vám už viac ako rok nedarí?

Prvý krok

Zájdite za svojim gynekológom. Nechajte si spraviť test ovariálnej rezervy – zistíte, či máte dostatok vajíčok. Je to jednoduchý test, ktorý sa robí z krvi. Ak je test v poriadku, je na rade váš partner.

Druhý krok

Spermiogram. Je to test zo vzorky spermií. Vyhľadajte najbližšiu urologickú ambulanciu a objednajte sa. Zo vzorky lekár určí objem ejakulátu, počet spermií, ich kvalitu a ďalšie dôležité ukazovatele, ktoré mu pomôžu odporučiť vám ďalšie kroky. Ak je aj spermiogram v norme, nasleduje:

Tretí krok

Vyšetrenie priechodnosti vaječníkov. Možno máte dostatok vajíčok a zdravé spermie, ale niekedy sa stane, že sa nemôžu spojiť kvôli nepriechodným vajíčkovodom. Nepriechodnými sa môžu stať aj po ochoreniach, ktoré nie sú gynekologického charakteru – napríklad po prasknutí slepého čreva. Keď sú vaše vaječníky v poriadku, lekár vám pravdepodobne odporučí hormonálnu liečbu.

Štvrtý krok

Klomifen citrát je hormón, ktorý pomáha snažilkám ovulovať. Stimuluje hypofýzu. To je žľaza, ktorá je zodpovedná za vylučovanie rôznych hormónov. Tá začne vylučovať telu prirodzené látky, ktoré zvyšujú šancu na otehotnenie.

Ak sa stane, že v ktoromkoľvek kroku ste dostali neuspokojivý výsledok – nízku ovariálnu rezervu či zlý spermiogram – je na čase navštíviť niektoré z centier asistovanej reprodukcie. Tam sú lekári, ktorí presne vedia, ako pomôcť párom vo vašej situácii. Bežný gynekológ svoje schopnosti v tomto bode vyčerpal. Nebojte sa však, v jeho starostlivosti budete opäť hneď, ako otehotniete.

No priznajte sa, netešíta sa už na to? :)

Zdroj: zena.atlas.sk