Woman Secret – Imperial VITAMINS

31 / jan

Dve čiarky na tehotenskom teste, ale menštruácia príde: Viete, čo je biochemické tehotenstvo?

Lekárka o biochemickom tehotenstve. Čo to je a prečo ho mnohé ženy prežijú, pričom o ňom ani netušia? Pre tie, ktoré túžia po bábätku, je to ďalšia z nepríjemných a nezabudnuteľných rán.

Prečo vzniká biochemická gravidita? Ako je možné, že sa dieťatko neudrží v maternici, ktorá by mala byť 9 mesiacov jeho domovom?

Má to dopad na menštruačný cyklus a kedy môže žena znova otehotnieť?

Nielen na tieto otázky sa pokúsime odpovedať aj s pomocou odborníčky, lekárky s praxou v pôrodníctve, Mgr. MUDr. Alexandry Mamovej.

Iba 6 týždňov šťastia

Veľa žien netuší, že prišlo k oplodneniu, ak nemajú príznaky. Väčšinou však je tým najhlavnejším práve meškajúca menštruácia. Urobia si tehotenský test, na ktorom žiaria dve čiarky, to znamená, že test zaregistroval tehotenský hormón hcg prítomný v moči.

Stáva sa však, že žena ani nestihne prísť ku gynekológovi a už príde “návšteva“. Ako je možné, že test ukázal jedno a telo naznačuje druhé?

„Biochemickým tehotenstvom nazývame také tehotenstvo, ktoré zanikne skôr ako ho stihneme vidieť na ultrazvuku, čiže asi do 5-6 týždňa tehotenstva.

Prakticky sa to prejaví tak, že žena objaví pozitívny tehotenský test, ale na ultrazvuku graviditu ešte nevidno. Potom začne krvácať ako počas normálnej menštruácie alebo silnejšie a plod sa potratí.

Keďže len asi 30% tehotenstiev končí narodením bábätka, ostatné väčšinou veľmi včasným potratom. A to tak, že sa buď neuhniezdia, alebo sa potratia skôr ako žena zistí, že je tehotná.

Potom asi 10% sú potraty do 12 týždňa, ktoré už ale do biochemického tehotenstva nerátame,“ ozrejmila nám MUDr. Alexandra Mamová.

Prečo tehotenstvo netrvá?

Ak si mamička čakateľka objaví na tehotenskom teste 2 čiarky, automaticky prichádza radosť a šťastie. Spočiatku nepočíta s tým, že by bábätko mohlo odísť tak rýchlo, ako sa objavilo.

Štúdie však ukázali, že stúpa počet spontánnych potratov. Môžeme do nich zahrnúť aj biochemické tehotenstvá. Prečo sa oplodnené vajíčko poriadne neuhniezdi v maternici a nerastie, ako má?

„Sú plody, ktoré majú závažné genetické poruchy nezlučiteľné so životom a príroda to zariadila tak, aby sa ani nenarodili. V zásade platí, že čím závažnejšia porucha, tým skôr sa embryo potratí (i keď sú výnimky).

Potom sú ešte aj poruchy nidácie, teda uhniezdenia vajíčka. Niektoré vajíčka sa skrátka nezachytia na výstelke maternice, alebo sa uhniezdia príliš plytko a tým pádom nemajú dostatočnú výživu a odumrú,“ vysvetľuje odborníčka príčiny, prečo drobček v brušku nevydrží.

Príroda je jednoducho mocnejšia, no často môžu za vylúčenie embrya z tela matky aj vonkajšie vplyvy ako alkohol, drogy, lieky, namáhavá práca, stres, nedostatočné množstvo vitamínov v tele alebo úraz.

Lekárka nám ďalej objasnila aj dôvody, prečo sú gynekológovia pri určovaní tehotenstva v skoršom štádiu takí opatrní. Ak na ultrazvuku nevidia embryo v maternici, odkladajú kontrolu o niekoľko týždňov.

Treba samozrejme vylúčiť aj mimomaternicové tehotenstvo, keď sa vajíčko uchytí vo vajíčkovode alebo niekde inde.

Tehotná aj v ďalšom cykle

Pokiaľ sa embryo nevyvíja tak, ako má a samovoľne odíde z maternice, nie je dôvod, aby ste s ďalším otehotnením čakali. Pokojne sa vám to môže podariť už hneď o mesiac či dva, ak sa trafíte do svojich plodných dní.

MUDr. Alexandra Mamová upresňuje: „V drvivej väčšine prípadov to na telo ženy ani menštruačný cyklus nemá žiadny dopad, ovulácia aj menštruácia pokračuje tak, ako keby ani tehotná nebola.

Takisto po biochemickom tehotenstve môže žena normálne otehotnieť znova, už aj nasledujúci mesiac, nie je dôvod čakať. Úplna väčšina žien je schopná donosiť normálne zdravé dieťatko po biochemickom tehotenstve.“

Tehotenstvo je skutočne zázrak. Štúdie hovoria, že nechránený pohlavný styk nemusí automaticky končiť narodením bábätka:

- v asi 30 % nedôjde vôbec k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, ktoré zaniká a vylúči sa z tela najbližšou menštruáciou

- ďalších 30 % tehotenstiev končí ako biochemická gravidita

- 10 % končí potratom v štádiu klinicky dokázanej gravidity (po 12. týždni tehotenstva -neskorý potrat)

- len asi 30 % gravidít končí pôrodom a narodením dieťatka

zdroj: najmama.aktuality.sk